Historia – Winston Churchill

Historia – Winston Churchill

Historia – Winston Churchill
autorem artykułu jest Milena Jakubowska

Wiele lat spędzamy na nauce w szkołach i na uczelniach. Są wśród nas tacy, którym wydaje się to zupełnie niepotrzebne, ale tak nie jest. Oprócz matematyki, chemii, fizyki, które mogą nam się przydać w pracach zawodowych, równie ważna jest wiedza historyczna. To dzięki niej poznajemy przeszłość, która ukształtowała naszą teraźniejszość oraz możemy uczyć się na cudzych błędach, aby ich nie powtarzać samemu. Dodatkowo wszelkie zdarzenia historyczne są niezwykle interesujące.

W naszych dziejach pojawiÅ‚o siÄ™ wiele postaci godnych uwagi. JednÄ… z nich jest bez wÄ…tpienia Winston Churchill, a dokÅ‚adnie to sir Winston Leonard Spencer Churchill. ByÅ‚ to brytyjski polityk, pisarz, absolwent Akademii Wojskowej w Sandhurst. Å»yÅ‚ w latach 1874 – 1965. Przez 5 lat swojego życia sÅ‚użyÅ‚ w armii, gÅ‚ownie jako korespondent wojenny z kampanii podczas powstania Mahdiego w Sudanie i wojen burskich.

Swoją działalność polityczną podjął w roku 1900, kiedy to działał w Partii Konserwatywnej. Rok 1904, to data, kiedy Churchill przeniósł się do Partii Liberalnej na 18 lat, po czym powrócił do Partii Konserwatywnej. Nieprzerwanie od 1900 r. był także członkiem Izby Gmin. Od 1908 roku piastował szereg stanowisk ministerialnych, m.in. w latach 1911-1915 był pierwszym lordem admiralicji, w latach 1919-1921 był ministrem wojny. Opowiadał się za interwencją ententy w rosyjskiej wojnie domowej. W latach 30. był zwolennikiem zdecydowanych działań przeciwko ekspansywnej polityce III Rzeszy, stąd podejmował ostrą krytykę ugodowej polityki konserwatywnego rządu A.N. Chamberlaina.

Po wypowiedzeniu 3. IX 1939 r. Niemcom wojny przez FrancjÄ™ i WielkÄ… BrytaniÄ™ objÄ…Å‚ ponownie stanowisko I lorda admiralicji. W maju 1940 r. stanÄ…Å‚ na czele koalicyjnego (wraz z PartiÄ… Pracy) gabinetu wojennego, stajÄ…c siÄ™ niekwestionowanym przywódcÄ… walki koalicji antyhitlerowskiej z kolejnymi agresjami paÅ„stw „osi”. Podczas wojny opowiadaÅ‚ siÄ™ za Å›cisłą współpracÄ… i sojuszem z USA oraz utrzymaniem pozycji brytyjskich w rejonie Morza Åšródziemnego. WÅ‚aÅ›nie z tego wynikaÅ‚o ciÄ…gÅ‚e zaangażowanie w walki w Afryce Północnej dla zapewnienia kontroli nad KanaÅ‚em Sueskim i strategicznymi zÅ‚ożami ropy naftowej nad ZatokÄ… PerskÄ….

W 1941 r. Churchill podpisaÅ‚ KartÄ™ AtlantyckÄ…, bÄ™dÄ…cÄ… podstawÄ… alianckiego współdziaÅ‚ania zarówno podczas wojny, jak i w okresie pokoju. Pomimo zdecydowanie antykomunistycznych poglÄ…dów, zawarÅ‚ w 1942 r. traktat o sojuszu wojskowym i współpracy powojennej z ZSRR. UczestniczyÅ‚ w konferencjach z udziaÅ‚em F.D. Roosevelta w Casablance, Kairze oraz w – majÄ…cych decydujÄ…ce znaczenie dla powojennego ksztaÅ‚tu Europy – trzech spotkaniach trzech przywódców – W. Churchilla, F.D. Roosevelta i J.W. Stalina w Teheranie, JaÅ‚cie i Poczdamie.

Po przegranych wyborach w 1945 r., staÅ‚ siÄ™ przywódcÄ… opozycji konserwatywnej. W marcu 1946 r., podczas mowy w Fulton, sformuÅ‚owaÅ‚ pojÄ™cie „żelaznej kurtyny” dla okreÅ›lenia powojennego podziaÅ‚u Europy na dwa wrogie bloki polityczne. W latach 1951-1955 stanÄ…Å‚ ponownie na czele rzÄ…du. ByÅ‚ zdecydowanym zwolennikiem Å›cisÅ‚ej współpracy wojskowej, politycznej i gospodarczej paÅ„stw Europy Zachodniej.

Jak widzimy historia to nie tylko daty i wydarzenia, ale także, a może nawet przede wszystkim, tworzący ją ludzie.

--
Histopedia - portal historyczny

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Jesteśmy ludźmi, kochajmy się właśnie za to!!!
Właściwości i zastosowania
Amoniak i siarkowodór w wodzie pitnej.
Wpływ cukru i miodu na zdrowie człowieka
Poskromienie Złośnicy cz. 1